Ένταξη αρδευτικού δικτύου Νέας Μεσήμβριας σε χρηματοδοτικό πρόγραμμα (ΠΑΑ 2014-2020)

Μετά από συντονισμένες και κοπιώδεις ενέργειες της Διοίκησης του Δήμου Χαλκηδόνος καθ’όλη τη διάρκεια της θητείας της να ολοκληρώσει τις μελέτες και να τις καταθέσει προς ένταξη στο ΕΣΠΑ του αρμόδιου Υπουργείου, εγκρίθηκε χθες 02 Ιουλίου 2019 και ξεκινά άμεσα η δημοπράτηση της κατασκευής του αρδευτικού δικτύου Ν.Μεσημβρίας Π/Υ 10.708.424,37 ευρώ.

Ικανοποιείται με αυτόν τον τρόπο ένα χρόνιο αίτημα των κατοίκων της περιοχής με την κατασκευή ενός μεγάλου αναπτυξιακού έργου που θα δώσει νέα προοπτική στις γεωργικές καλλιέργειες και την οικονομία του τόπου.

Ένα έργο που έρχεται να προστεθεί στο Αρδευτικό Δίκτυο των Κουφαλίων που επίσης σχεδίασε και υλοποίησε η παρούσα Διοίκηση του Δήμου, ολοκληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο το πλάνο αγροτικής ανάπτυξης που παρουσίασε στους Δημότες του Δήμου μας κατά την ανάληψη της θητείας της, τον Σεπτέμβριο του 2014.

Ακολουθεί συνημμένο το έγγραφο της απόφασης ένταξης του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΟΥ ΧΑΛΚΗΔΟΝΟΣ